| Model | ROG Rapture GT-AX11000 |
| Network Standard |
WiFi 6 (802.11ax)
Backwards compatible with 802.11a/b/g/n/ac Wi-Fi
| Product Segment |
AX11000 ultimate AX performance |
| WiFi Data Rate |
2.4GHz AX: 4x4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40MHz, up to 1148Mbps
5G-1Hz AX: 4x4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40/80/160MHz, up to 4804Mbps
5G-2Hz AX: 4x4 (Tx/Rx) 1024 QAM 20/40/80/160MHz, up to 4804Mbps
| Antenna | External antenna x 8 |
| Transmit / Receive |
2.4GHz 4x4, 5GHz-1 4x4, 5GHz-2 4x4
| Processor | 1.8GHz quad-core processor |
| Memory | 256MB NAND flash and 1GB DDR3 SDRAM |
| Boosts Speed |
OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access) Beamforming: standard-based and universal 1024-QAM high data rate 20/40/80/160 MHz bandwidth * The 160MHz bandwidth may be unavailable in the 5GHz band in some regions / countries due to regulatory restrictions. |
| Operating Frequency | Tri-band Wi-Fi |
| Operating Mode | Router(AiMesh router), AiMesh node, Access point, Repeater, Media bridge |
| Buttons | WPS Button, Reset Button, Power Button, Wireless on/off Button, Boost Key |
| LED Indicator | Power x 1, Wi-Fi x 2, WAN x 1, LAN x 1, USB x 2, WPS x 1, 2.5G Port x 1 |
| Power Supply |
AC Input : 110V~240V(50~60Hz) DC Output : 19 V with max. 3.42 A current |
| Package Content |
GT-AX11000 Extreme Gaming Router, RJ-45 Cable, Power Adapter, Quick Start Guide, Warranty Card |
| Product Weight | 1500 g |
| Product Dimensions | 240*240*70 mm |
| AiMesh | AiMesh • Primary AiMesh Router • AiMesh Node |
| Game |
Game Boost / Acceleration, Game Radar, WTFast, ROG_First,
OpenNAT (Game Profile), Gaming Port
| Parental Control |
"Allow you to block access to unwanted websites and apps."
Parental Control Customized Internet Schedule
• Maximum Parental Control Profile : 16
• Maximum Parental Control Content Filter Rule : 16
| Guest Network |
• Maximum Guest Network Rule : 2.4GHz x3, 5GHz-1 x3, 5GHz2 x3